Herb modlitwa
Robert od św. Józefa modli się za życzliwych gości tej strony.
Niech Pan wam błogosławi i ratuje od Złego.
"Pragnę miłosierdzia"
Oz 6,6  
Cztery części składowe Życia, w którym chcemy trwać: nauka Apostołów, modlitwa Kościoła, Eucharystia i wspólnota
Rekolekcje

List

Dołączam list pewnej osoby, która zgłosiła się na rekolekcje, które odbędą się w lutym przyszłego roku:

"Szczęść Boże, sprawdzając propozycje rekolekcyjne w częstochowskiej Oazie natrafiłem na informację o rekolekcjach dla zmęczonych, a później na księdza stronę internetową - wspaniałe to wszystko! :) Świetnie, że jest taka strona i równie świetnie, że powstały tego rodzaju rekolekcje dla osób, które mają wiele zajęć i są nimi zwyczajnie zmęczone (choć czasem są na chwałę Bożą, więc właściwie nie powinno się doprowadzać siebie do stanu ciągłego zmęczenia) - w dodatku przy bardzo przystępnej proponowanej kwocie :) Chciałbym zapisać się na drugi turnus :) Tym bardziej cieszę się, że są one one organizowane w Skarżycach, bo moim rodzinnym miastem jest Zawiercie :)
    Z Panem Bogiem!
    /podpis/"

Zatem do zobaczenia. Boże prowadź.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Zapraszam do hojności. Dajmy Panu czas i otwórzmy serca na słowo, które może stać się narzędziem mocy Bożej, jeśli podejmiemy je z wiarą. Na czym to polega? Bóg wypowiada słowo, by stwarzać. Co chce stwarzać? Chce sprawić Życie w nas. Jeszcze raz powtarzam, że nie chodzi tu o to, że jesteśmy źli i trzeba nas pouczać. Bóg chce nas uczyć, jak tu i teraz iść, by "przynosić i by owoc nasz trwał".

W czasie adwentu, a szczególnie podczas rekolekcji warto wzmóc tzw. czyny pokutne czyli modlitwę, post i jałmużnę. Nie chodzi o smutek, przygnębienie, bo to radosny czas oczekiwanie na Jezusa, ale o ćwiczenia (duchowe), które wzmocnią serce duchowe.

W adhortacji papieskiej Verbum Domini, którą czytamy, znajdujemy wskazówki ogólne, ale i szczegółowe. Dotyczą one naszego życia rodzinnego, naszych zadań i życia osobistego. Np. Ojciec Święty przypomniał nasz zwyczaj, by w rodzinach, albo wspólnotach konsekrowanych, które tworzymy, starać się (jeśli jesteśmy razem) trzy razy dziennie odmawiać modlitwę Anioł Pański, o wschodzie słońca, w południe i o zmierzchu.

Nie chcę podczas tych rekolekcji mnożyć moich wskazówek. Raczej chcę spróbować odświeżyć świadomość takiego kształtu życia chrześcijańskiego, które pozwala na nieustający (nie koniecznie szybki) rozwój życia duchowego i wzmocnienie nadziei w nas.

Zachęcam, aby w ramach rachunku sumienia dziś wieczorem i jutro przed spowiedzią, zadać sobie też kilka dodatkowych pytań związanych z obecnością słowa Bożego w moim życiu:
1. Ile czasu dziennie, a ile w tygodniu przeznaczam na karmienie się słowem Bożym. Aby być zdrowymi, przyjmujemy pokarm regularnie i w odpowiedniej ilości. Spożywamy w spokoju i dając organizmowi czas na trawienie. Jeśli tylko to możliwe nie jemy bezpośrednio przed spaniem. Te i inne zasady stosujemy też do karmienia się słowem Bożym. Warto też pomyśleć o zasadzie, że korzystnym jest jeść często, choć mniej.
2. Czy będąc uczniem Chrystusa mogę już powiedzieć, że znam Jego naukę na tyle, by móc z przekonaniem i pewnością w głosie i w sercu głosić ją innym?
3. Jak wygląda moje katechizowanie dzieci? Pamiętamy, że to rodzice mają w tym dziele rolę decydującą i przewodnią, ponieważ tak naprawdę katechizowanie to wychowanie w młodym Nowego Człowieka. Czy katechizując dzieci robię to po swojemu, czy też zapraszam w to dzieło Jezusa i staram się uczyć Jego metod, których stróżem jest wspólnota Kościoła?
4. Czy wprowadziłem w życie rodziny treść listów Jana Pawła II: "O świętowaniu niedzieli", "Do rodzin", "Do kobiet, "Do młodych" i inne dokumenty papieża polaka?
5. Jak wyglądała realizacja postanowień po ostatnich rekolekcjach?
6. Jaką ocenę końcoworoczną jako uczeń Chrystusa mogę sobie wystawić?
7. Czy pielęgnuje w sobie nadzieję na poprawę?
8. Czy już wszystkim przebaczyłem, aby móc liczyć na Boże przebaczenie?
9. Czy w moim życiu jest praktyka modlitwy przed posiłkiem?
10. Czy w ostatnim czasie nauczyłem się jakiejś nowej modlitwy?
11. Czy mam świętego przyjaciela? (znam, spotykam się, słucham, rozmawiam, czytam o nim, radzę się, inspiruję się jego przykładem)
12. Czy Eucharystia jest wydarzeniem tygodnia, o które troszczę się najbardziej?
Może na ten moment wystarczy już... Dziękuję za życzliwość i kredyt zaufania.

ks. Robert Grohs
Rekolekcjonista

Rekolekcje czyli czas, w którym poddajemy się operacji zmiany myślenia, są koniecznością w życiu każdego, kto chce być (stawać się) uczniem Mistrza Jezusa z Nazaretu.

Każdy powinien przeżyć rekolekcje ewangelizacyjne.

A potem kolejne.... zawsze według upodobania Bożego, a nie osobistego.

"Ojcze, nie Moja wola lecz Twoja niech się stanie." /Słowa Jezusa z Nazaretu do Boga Taty w noc przed śmiercią i pewnie wiele razy wcześniej i później/

Chętnie Ci pomogę w wyborze rekolekcji.

Oaza Rekolekcyjna Diakonii Wyzwolenia w Skarżycach

Z radością oczekuję kolejnych rekolekcji służących formacji członków i kandydatów Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Nadzieja w sercu tym większa powstaje, im więcej słyszę o owocach Krucjaty w życiu rodzin i społeczności. Na naszej ziemi wciąż ich za mało, bo i "nas" nie jest wielu. Niepokalana zwycięża! To nasze zawołanie, które przynagla, by zachęcać braci i siostry do przyłączenia się do Niej. W listopadzie odwiedziłem dwie wspólnoty sióstr zakonnych o różnych charyzmatach. Mówiłem o Krucjacie, o jej korzeniach, celu. Teraz modlę się za siostry, aby znalazły w swoim sercu i życiu miejsce dla Dzieła. Oczekiwane rekolekcje będą szczególne. Ubogacą je konferencje i warsztaty, które pomogą nam lepiej pełnić diakonie wyzwolenia i życia. Ufam, że wszyscy uczestnicy lepiej poznają też Serce Jezusa, to czym ono żyje, a dzięki temu w pełniejszym świetle i wyraźniej zobaczą siebie. Proszę wszystkich o pomoc w poszukiwaniu tych, których Pan pragnie mieć na tych rekolekcjach. To On jest Pierwszym i najważniejszym Sługą Wyzwolenia. Poszukujemy głównie ludzi dorosłych, wszelkiej profesji i sposobu życia. Nie lękajcie się!

POPRZEDNIE

List moderatora do członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka Archidiecezji Częstochowskiej

Oaza Rekolekcyjna Diakonii Wyzwolenia dla kapłanów

Jeśli chcesz, to przyjmij ten świąteczny dar. ...

Statut Katolickiego Stowarzyszenia Ogród Niepokalanej

Czym żyję?

XII Stacja Drogi Krzyżowej

XXIX Niedziela Okresu Zwykłego A

XXVII Niedziela Okresu Zwykłego

Na uroczystość Wszystkich Świętych

Aktualności z Ośrodka Rekolekcyjnego w Skarżycach